Начало На преден план Ако знаеш как и можеш – ще изпълниш всяко обещание, заявява кметът на село Охрид Трифон Денков
9098
България

Ако знаеш как и можеш – ще изпълниш всяко обещание, заявява кметът на село Охрид Трифон Денков

Трифон Денков е кмет на село Охрид в община Бойчиновци от 2003 година насам. Сега той е на 78 години, но е изпълнил всичките си обещания за подобрения в селото.В момента в Охрид се асфалтират улици и кипи труд по благоустрояване на селото.

| 13 Август 2024, 16:01 ч.
Ако знаеш как и можеш – ще изпълниш всяко обещание, заявява  кметът на село Охрид Трифон Денков
Ако знаеш как и можеш – ще изпълниш всяко обещание, заявява кметът на село Охрид Трифон Денков
Снимка © БТА

Трифон Денков е кмет на село Охрид в община Бойчиновци от 2003 година насам. Сега той е на 78 години, но е изпълнил всичките си обещания за подобрения в селото. В момента в Охрид се асфалтират улици и кипи труд по благоустрояване на селото. При неговото управление в Охрид са идвали няколко митрополити, двама председатели на Народното събрание са правили приемни в кметството, Охрид е обявено за уникално селище.

Досега не е разработвана цялостна стратегия за преминаване през граничните пунктове на страната и прилежащата към тях инфраструктура. Сега финансовото министерство и агенция "Митници" разработват такава стратегия за модернизация на ГКПП за облекчаване на пропускателната им способност и за ефективен граничен контрол, съобщи в НС служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова.

 През гранични пунктове "Капитан Андреево" и "Лесово" се обработват 32 процента от камионите, които минават през страната. Средната обработка на товарни превозни средства на "Капитан Андреево" за 2023 година е 2855 камиона на ден. Преди влизането им в България те минават на проверки и в Турция, които продължат еднакво дълго като нашите. Идентична е ситуацията и на "Лесово" - там на ден за 2023 година средно минават 1330 камиона или 56 на час.

На румънската граница забавянето на т

Интензивен е трафикът на граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) "Видин" и "Кардам" на границата с Румъния на изход за товарни и леки автомобили, съобщиха от Главна дирекция "Гранична полиция" на МВР на сайта си. 

От "Гранична полиция" препоръчват да се използват алтернативни маршрути. Те припомнят, че на ГКПП ``Оряхово`` от 9 септември поради ниското ниво на река Дунав фериботната платформа преустанови работа.

Поради извършване на основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е въведена временна организация на движение, като трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира със светофарна уредба. Освен ГКПП "Русе“, шофьорите в региона могат да се насочат и към граничните пунктове "Силистра“, "Кардам“, "Дуранкулак“, "Кайнарджа“ и "Крушари“. Последните два са с работно време от 08:00

През последното денонощие са потушени 63 пожара. Това съобщиха на сайта си от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. При пожарите няма загинали и пострадали хора.

Преки материални щети са нанесени от 15 пожара, от които осем са в жилищни сгради; един - в промишлени сгради; един - в спомагателни, временни или паянтови постройки; три -  в транспортни средства; един -  в съоръжения на открито и др.

Без нанесени материални щети са възникнали 48 пожара в сухи треви, горска постеля и храсти, в стърнища, при отпадъци, в готварски уреди и комини и др.

Извършени са 28 спасителни дейности и помощни операции, от които седем при катастрофи в транспортни средства; две - при инциденти с опасни вещества; една – при битови или промишлени инциденти.

Служебният министър на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова ще изиска от разработчиците на системата за дигитализиране на документите, свързани с теоретичното и практическото обучение на кандидат-водачите, да приключат работа по-рано от предвидените пет месеца. Това стана известно по време на втората работна среща с представители на автошколите, съобщиха от Министерството на транспорта и съобщенията (МТС). 

По време на днешните разговори бяха обсъдени обнародваните промени в наредбите за обучението и изпитите на кандидатите за водачи. 

„Уверявам ви, че ще направим всичко възможно системата да е готова преди крайния срок, така че да имаме повече време да проверим нейните възможности и заедно да я тестваме. Ако установим проблеми или пропуски, ще работим за постигането на ефективен и работещ продукт, който да е от полза на бранша и курсистите. След

Повече новопостроени жилищни сгради са въведени в експлоатация през второто тримесечие на годината в Търговищка област в сравнение с първото тримесечие, съобщиха от отдел "Статистически изследвания - Търговище" на Териториалното статистическо бюро - Североизток. 

По предварителните данни на Националния статистически институт броят на въведените в експлоатация новопостроени жилищни сгради и жилища в областта през второто тримесечие на 2024 г. е десет. Спрямо първото тримесечие на годината сградите са с три повече, а жилищата в тях са с 40 повече.

Според статистиката всички новопостроени жилищни сгради са със стоманобетонна конструкция. 

Преобладават новопостроените жилища с две стаи (62,1 на сто), с три стаи са 30,3 на сто, а с четири и повече стаи са 7,6 на сто.

Общата полезна площ на всички новопостроени жилища през второто тримесечие на 2024 г.

Ако знаеш как и можеш – ще успееш да изпълниш всички обещания, заявява Трифон Денков, който за 20 години е променил облика на селото – ремонтирани са кметството, читалището, православния храм, към който е изградена магерница за гости, направен е нов салон за тържества, който побира 150 души, монтирани са 188 нови осветителни тела и вече Охрид свети през нощта, подменени са всички усукани кабели от електропреносната мрежа и сега няма спирания на тока, подменени са всички тръби от водопроводната мрежа и в последните години няма аварии и спирания на водата, доставени са 20 нови контейнера за смет и 120 единични кофи, подменени са бордюри на ж.п. спирката на селото… Всяка година на Димитровден Трифон Денков дава курбан за жителите и гостите на село Охрид с лични средства. Местните хора от различни етноси харесват работата му и му възлагат отговорната задача да бъде кръстник на децата им. В последните години той е кръстил 40 деца, има заявки и за тази година.

„Всичко постигам с Божията помощ и в синхрон с ръководството на Община Бойчиновци. Аз съм силно вярващ човек“, заявява Денков. На вратата на кабинета в кметството той е написал „Божият съд не подминава никого“, а на разтворени на бюрото му тефтери пише „Дари ме Боже с хорски грижи“, „Господ е моето упование“ и т.н. Трифон Денков заявява, че ще бъде кмет до 2028 година и тогава ще се оттегли на 82 години. Досега се е явявал многократно на избори и винаги е побеждавал убедително заради изпълнените обещания.

Трифон Денков е един от наследниците на своя дядо Трифон Денков, който е бил кмет на Бойчиновци от 1912 до 1930 година и е бил сред най-уважаваните в общината хора. Старият Трифон Денков има трима сина и две дъщери, от които тръгват 50 наследници, всичките с висше образование. Сред тях са един академик, няколко професори, генерал, лекари, юристи и т.н.

Село Охрид е сред малкото селища в България, удостоено с печат за уникално европейско селище от Европейския форум на експертите. Селото е избрано от 160 български учени, историци, писатели и интелектуалци, сред които покойният вече Божидар Димитров, Валя Балканска, Найо Тицин и т.н.

Сегашното село Охрид е заселено от 4000 години преди Христа от племето трибали. Много историци твърдят, че то е най-старото селище в Северозападна България. Някога през него е минавал пътят между двата най-големи града в тогавашния свят - от Рим към Константинопол. Според историците на мястото на село Охрид е имало селище с гарнизон и манастир. При разкопки на български археолози в последните няколко десетилетия са намерени гробници на хора и златни накити. И днес някои хора пак ровят в земята и намират по нещо.

Личен състав и военна техника от Въоръжените сили на Република Полша ще преминат по републиканската пътна инфраструктура на 18 септември 2024 г. от гранично контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Видин" през София до ГКПП "Кулата" във връзка с участието им в учението на НАТО „Ramstein Flag - 24“. Автоколоната ще премине обратно по същия маршрут на 15 октомври 2024 г. Това съобщи пресцентърът на Министерството на отбраната.

Полски военнослужещи с техника ще транспортират материални ресурси на 19 септември 2024 г. от ГКПП "Видин" до ГКПП „Капитан Андреево“. Обратното им придвижване по републиканската пътна инфраструктура ще бъде на 23 септември 2024 г.

Автоколоните ще бъдат ескортирани от екипи на служба „Военна полиция“.

Министерството на отбраната съобщава периодично за подобни придвижвания на военнослужещи или техника. 

Двамата пилоти - Петко Димитров и Венцислав Дункин, загинали в петък при катастрофата на учебно-боен самолет L-39ZA, са повишени посмъртно във военно звание. Това съобщи Министерството на отбраната на своята интернет страница.

На 13-и септември при подготовка за демонстративен полет на авиобаза "Граф Игнатиево" катастрофира учебно-боен самолет L-39 ZA. Загинаха двамата пилоти от 12-а авиационна база в Долна Митрополия.

Те са повишени посмъртно със заповед на служебния министър на отбраната Атанас Запрянов.

Майор Петко Димитров Димитров – началник на служба „Планиране и отчитане на летателната дейност“ в отделение „Летателно-тактическа подготовка“ на военно формирование 52090 - Долна Митрополия, е повишен във военно звание „подполковник“.

Старши лейтенант Венцислав Атанасов Дункин – младши експерт III степен в

По планините в момента е облачно и тихо, на места духа слаб вятър, съобщиха от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК). По-късно във високите части се очаква да вали дъжд, който да премине в сняг.

Условията за туризъм ще са добри до обяд, посочиха от ПСС.

Според прогнозата на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) над планините облачността ще е значителна и на места ще превали слаб дъжд, по най-високите върхове на Рила и Пирин - слаб сняг. Ще духа слаб до умерен вятър в ниските части от север-североизток, а по билата от юг-югоизток. Максималната температура на височина 1200 метра около 16°, на 2000 метра - около 8°.     

  

Готовност за подписване в най-скоро време на актуализирана Пътна карта за стратегическо партньорство между България и Франция към Споразумението, подписано през 2008 година, обявиха служебният министър на външните работи Иван Кондов и посланикът на Франция Жоел Мейер, съобщиха от Министерството на външните работи (МВнР).

Събеседниците изразиха задоволство от отличните двустранни отношения, които през 2024 г. отбелязват 145 години от установяването си. Подчертано бе желанието за продължаване на активния диалог на всички нива както на двустранна основа, така и в рамките на ЕС и НАТО.

Подчертано бе интензивното взаимодействие в областта на отбраната и споделена обща визия за създаване на силна европейска отбранителна индустрия, която представлява важен фактор за гарантиране на стратегически нужди и която е от съществено значение за сигурността в Европа, се допълва в съобщен

На две четения на извънредно заседание парламентът отложи с една година влизането в сила на новия механизъм за изчисляване на таксата за битови отпадъци („замърсителят плаща“). Това стана с промени в Закона за местните данъци и такси, внесени от Николай Нанков, Теменужка Петкова и Александър Ненков от ГЕРБ-СДС. При второто гласуване поправките бяха приети анблок със 161 гласа „за“, двама – „против“ и четирима „въздържал се“.

Отменените днес текстове предвиждаха от 1 януари 2025 г. да се премине към новия механизъм за формиране на таксата за битови отпадъци за понасяне на разходите от причинителя или притежателя на отпадъците.

От 1 януари догодина при действащите текстове таксата би поскъпнала между три и десет пъти във всяка българска община, обясни миналата седмица пред медии един от вносителите – Николай Нанко

До 2000 година в село Охрид са живеели около 1000 души, днес селото наброява 350 постоянни жители и двойно повече през лятото. То се намира на двата бряга на река Ботуня, в равнина на железопътната линия от Видин към София, близо е до Бойчиновци, Монтана и Враца, до планината Пъстрина, но е тихо, спокойно, със запазена природа и хубава земеделска земя. Главната улица е три километра, а общо всички улици са 22 километра. Охрид има пет махали, много къщи с големи дворове, в които местните отглеждат зеленчуци, цветя и плодни дръвчета.

Седем къщи в селото са купени от чужденци, а повече от българи, които търсят спокойствие, чист въздух, запазена природа и красиви гледки.

От съвпадението на името на село Охрид с град Охрид в Северна Македония се случва интересна история, разказва Трифон Денков. През 1877 година от кораб на пристанището в Лом била свалена хубава камбана, изработена в Грузия. Тя била предназначена за македонския град Охрид, но хора от село Охрид били с каруци в Лом на пазар и били извикани на порта по погрешка. Било им обяснено, че са получили поръчаната от тях камбана. Те разбрали, че е станала грешка, но не казали нищо, а взели камбаната и я докарали в село Охрид. Камбаната била с тегло 80 килограма и веднага я монтирали в местната черква „Свети Димитър“. Тя била изработена от мед, сребро и по най-добрата за времето си технология. Дни по-късно от град Охрид в село Охрид пристигнали пратеници, които обяснили грешката и поискали да си вземат камбаната. Местните хора тогава ги посрещнали радушно, нагостили ги, показали им къде стои камбаната и гостите се отказали да я взимат, а подписали документ, че им я подаряват. През 2006 година в село Охрид пристигнал професор Божидар Димитров с негови колеги от град Охрид в Македония – Никола Целакоски – историк и Паско Кузман – археолог. Тримата разгледали камбаната и надписите по нея и останали впечатлени от произхода . Грузинската камбана служела вярно в храма в село Охрид до 2024 година. Тя имала чудесен звън, който се чувал не само в Охрид, но и в съседните села. По биенето хората в селото разбирали за приближаващи християнски празници, за весели събития или за смъртта на някой местен човек. През лятото на 2014 година обаче млад мъж от село Охрид, живеещ в Монтана, се самоубил и роднините му решили да го погребат в Охрид. В края на опелото в храма в Охрид клисарят на черквата започнал да бие камбаната и тя изведнъж се разцепила на два, а гласът и изчезнал. Според Трифон Денков това било знак от Бога, че не е трябвало да се опява и да се бие камбана за човек, който се е самоубил, защото така пише в Библията и това е Божията воля. Малко след това била закупена нова камбана, която работи и досега, но според Трифон Денков гласът не е същият като на старата грузинска камбана. Сега реликвата, служила вярно близо 150 години, е поставена на маса в храма в село Охрид и вярващите я разглеждат като част от историята на селото.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Неслучайно брандът „самоковски картоф“ е най-известен в България, каза Иван Капитанов на Фестивала на картофа
Самоков е град с богата традиция и много култура. През 1835 година за първи път самоковец внася първата селскостопанска продукция като картофите и налага това нещо в България. Несл ...
От МВнР изразиха категорично несъгласие с намесването на България в доставката на пратки с комуникационно оборудване за Ливан и Сирия
На среща в Министерството на външните работи (МВнР) с посланика на Унгария в София от българска страна бе изразено категорично несъгласие с намесването името на България в случая с ...
Шествие с реплики на исторически знамена премина през централните улици на Благоевград по повод Деня на независимостта на България
Шествие с реплики на исторически знамена премина през централните улици на Благоевград по повод Деня на независимостта на България, 22 септември. Повече от 120 участници от цялата ...
Варненци се включиха в кръводарителската акция „Аз вярвам и помагам“
Варненци се включиха активно в кръводарителската акция „Аз вярвам и помагам“, каза създателят на едноименната благотворителна кампания за събиране на капачки и стотинк ...
Прогноза за времето на 22 Септември (Неделя) и следващите дни
През нощта ще се изясни почти над цялата страна. По Черноморието ще духа слаб вятър от север-северозапад, а в останалите райони ще бъде почти тихо. Това съобщиха от Националния инс ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Неслучайно брандът „самоковски картоф“ е най-известен в България, каза Иван Капитанов на Фестивала на картофа
Самоков е град с богата традиция и много култура. През 1835 година за първи път самоковец внася първата селскостопанска продукция като картофите и налага това нещо в България. Несл ...
Патриарх Даниил направи първа копка за изграждането на нов храм в Белоградчик
Българският патриарх Даниил направи първа копка за изграждането на нов храм-паметник „Св. първовърховни апостоли Петър и Павел“ в Белоградчик. Храмът ще бъде изграден в ...
Община Кочериново отбеляза своя 50-годишен юбилей
С богата и разнообразна програма Община Кочериново отбеляза 50 години от обявяването на Кочериново за град. Тържествен водосвет по повод юбилея на община Кочериново отслужиха Архим ...
Росица Кирова регистрира листата на ГЕРБ-СДС във Видин
Заместник-председателят на Народното събрание (НС) Росица Кирова, която е и водач на листата на коалиция ГЕРБ-СДС във Видин, регистрира осемте кандидати за народни представители от ...
От МВнР изразиха категорично несъгласие с намесването на България в доставката на пратки с комуникационно оборудване за Ливан и Сирия
На среща в Министерството на външните работи (МВнР) с посланика на Унгария в София от българска страна бе изразено категорично несъгласие с намесването името на България в случая с ...
Тикер в 22:53 ч.
Самоков е град с богата традиция и много култура. През 1835 година за първи път ...
Начало На преден план
9098
България

Ако знаеш как и можеш – ще изпълниш всяко обещание, заявява кметът на село Охрид Трифон Денков

Трифон Денков е кмет на село Охрид в община Бойчиновци от 2003 година насам. Сега той е на 78 години, но е изпълнил всичките си обещания за подобрения в селото.В момента в Охрид се асфалтират улици и кипи труд по благоустрояване на селото.

| 13 Август 2024, 16:01 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Ако знаеш как и можеш – ще изпълниш всяко обещание, заявява  кметът на село Охрид Трифон Денков
Ако знаеш как и можеш – ще изпълниш всяко обещание, заявява кметът на село Охрид Трифон Денков
Снимка © БТА

Трифон Денков е кмет на село Охрид в община Бойчиновци от 2003 година насам. Сега той е на 78 години, но е изпълнил всичките си обещания за подобрения в селото. В момента в Охрид се асфалтират улици и кипи труд по благоустрояване на селото. При неговото управление в Охрид са идвали няколко митрополити, двама председатели на Народното събрание са правили приемни в кметството, Охрид е обявено за уникално селище.

Досега не е разработвана цялостна стратегия за преминаване през граничните пунктове на страната и прилежащата към тях инфраструктура. Сега финансовото министерство и агенция "Митници" разработват такава стратегия за модернизация на ГКПП за облекчаване на пропускателната им способност и за ефективен граничен контрол, съобщи в НС служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова.

 През гранични пунктове "Капитан Андреево" и "Лесово" се обработват 32 процента от камионите, които минават през страната. Средната обработка на товарни превозни средства на "Капитан Андреево" за 2023 година е 2855 камиона на ден. Преди влизането им в България те минават на проверки и в Турция, които продължат еднакво дълго като нашите. Идентична е ситуацията и на "Лесово" - там на ден за 2023 година средно минават 1330 камиона или 56 на час.

На румънската граница забавянето на т

Интензивен е трафикът на граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) "Видин" и "Кардам" на границата с Румъния на изход за товарни и леки автомобили, съобщиха от Главна дирекция "Гранична полиция" на МВР на сайта си. 

От "Гранична полиция" препоръчват да се използват алтернативни маршрути. Те припомнят, че на ГКПП ``Оряхово`` от 9 септември поради ниското ниво на река Дунав фериботната платформа преустанови работа.

Поради извършване на основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е въведена временна организация на движение, като трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира със светофарна уредба. Освен ГКПП "Русе“, шофьорите в региона могат да се насочат и към граничните пунктове "Силистра“, "Кардам“, "Дуранкулак“, "Кайнарджа“ и "Крушари“. Последните два са с работно време от 08:00

През последното денонощие са потушени 63 пожара. Това съобщиха на сайта си от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. При пожарите няма загинали и пострадали хора.

Преки материални щети са нанесени от 15 пожара, от които осем са в жилищни сгради; един - в промишлени сгради; един - в спомагателни, временни или паянтови постройки; три -  в транспортни средства; един -  в съоръжения на открито и др.

Без нанесени материални щети са възникнали 48 пожара в сухи треви, горска постеля и храсти, в стърнища, при отпадъци, в готварски уреди и комини и др.

Извършени са 28 спасителни дейности и помощни операции, от които седем при катастрофи в транспортни средства; две - при инциденти с опасни вещества; една – при битови или промишлени инциденти.

Служебният министър на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова ще изиска от разработчиците на системата за дигитализиране на документите, свързани с теоретичното и практическото обучение на кандидат-водачите, да приключат работа по-рано от предвидените пет месеца. Това стана известно по време на втората работна среща с представители на автошколите, съобщиха от Министерството на транспорта и съобщенията (МТС). 

По време на днешните разговори бяха обсъдени обнародваните промени в наредбите за обучението и изпитите на кандидатите за водачи. 

„Уверявам ви, че ще направим всичко възможно системата да е готова преди крайния срок, така че да имаме повече време да проверим нейните възможности и заедно да я тестваме. Ако установим проблеми или пропуски, ще работим за постигането на ефективен и работещ продукт, който да е от полза на бранша и курсистите. След

Повече новопостроени жилищни сгради са въведени в експлоатация през второто тримесечие на годината в Търговищка област в сравнение с първото тримесечие, съобщиха от отдел "Статистически изследвания - Търговище" на Териториалното статистическо бюро - Североизток. 

По предварителните данни на Националния статистически институт броят на въведените в експлоатация новопостроени жилищни сгради и жилища в областта през второто тримесечие на 2024 г. е десет. Спрямо първото тримесечие на годината сградите са с три повече, а жилищата в тях са с 40 повече.

Според статистиката всички новопостроени жилищни сгради са със стоманобетонна конструкция. 

Преобладават новопостроените жилища с две стаи (62,1 на сто), с три стаи са 30,3 на сто, а с четири и повече стаи са 7,6 на сто.

Общата полезна площ на всички новопостроени жилища през второто тримесечие на 2024 г.

Ако знаеш как и можеш – ще успееш да изпълниш всички обещания, заявява Трифон Денков, който за 20 години е променил облика на селото – ремонтирани са кметството, читалището, православния храм, към който е изградена магерница за гости, направен е нов салон за тържества, който побира 150 души, монтирани са 188 нови осветителни тела и вече Охрид свети през нощта, подменени са всички усукани кабели от електропреносната мрежа и сега няма спирания на тока, подменени са всички тръби от водопроводната мрежа и в последните години няма аварии и спирания на водата, доставени са 20 нови контейнера за смет и 120 единични кофи, подменени са бордюри на ж.п. спирката на селото… Всяка година на Димитровден Трифон Денков дава курбан за жителите и гостите на село Охрид с лични средства. Местните хора от различни етноси харесват работата му и му възлагат отговорната задача да бъде кръстник на децата им. В последните години той е кръстил 40 деца, има заявки и за тази година.

„Всичко постигам с Божията помощ и в синхрон с ръководството на Община Бойчиновци. Аз съм силно вярващ човек“, заявява Денков. На вратата на кабинета в кметството той е написал „Божият съд не подминава никого“, а на разтворени на бюрото му тефтери пише „Дари ме Боже с хорски грижи“, „Господ е моето упование“ и т.н. Трифон Денков заявява, че ще бъде кмет до 2028 година и тогава ще се оттегли на 82 години. Досега се е явявал многократно на избори и винаги е побеждавал убедително заради изпълнените обещания.

Трифон Денков е един от наследниците на своя дядо Трифон Денков, който е бил кмет на Бойчиновци от 1912 до 1930 година и е бил сред най-уважаваните в общината хора. Старият Трифон Денков има трима сина и две дъщери, от които тръгват 50 наследници, всичките с висше образование. Сред тях са един академик, няколко професори, генерал, лекари, юристи и т.н.

Село Охрид е сред малкото селища в България, удостоено с печат за уникално европейско селище от Европейския форум на експертите. Селото е избрано от 160 български учени, историци, писатели и интелектуалци, сред които покойният вече Божидар Димитров, Валя Балканска, Найо Тицин и т.н.

Сегашното село Охрид е заселено от 4000 години преди Христа от племето трибали. Много историци твърдят, че то е най-старото селище в Северозападна България. Някога през него е минавал пътят между двата най-големи града в тогавашния свят - от Рим към Константинопол. Според историците на мястото на село Охрид е имало селище с гарнизон и манастир. При разкопки на български археолози в последните няколко десетилетия са намерени гробници на хора и златни накити. И днес някои хора пак ровят в земята и намират по нещо.

Личен състав и военна техника от Въоръжените сили на Република Полша ще преминат по републиканската пътна инфраструктура на 18 септември 2024 г. от гранично контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Видин" през София до ГКПП "Кулата" във връзка с участието им в учението на НАТО „Ramstein Flag - 24“. Автоколоната ще премине обратно по същия маршрут на 15 октомври 2024 г. Това съобщи пресцентърът на Министерството на отбраната.

Полски военнослужещи с техника ще транспортират материални ресурси на 19 септември 2024 г. от ГКПП "Видин" до ГКПП „Капитан Андреево“. Обратното им придвижване по републиканската пътна инфраструктура ще бъде на 23 септември 2024 г.

Автоколоните ще бъдат ескортирани от екипи на служба „Военна полиция“.

Министерството на отбраната съобщава периодично за подобни придвижвания на военнослужещи или техника. 

Двамата пилоти - Петко Димитров и Венцислав Дункин, загинали в петък при катастрофата на учебно-боен самолет L-39ZA, са повишени посмъртно във военно звание. Това съобщи Министерството на отбраната на своята интернет страница.

На 13-и септември при подготовка за демонстративен полет на авиобаза "Граф Игнатиево" катастрофира учебно-боен самолет L-39 ZA. Загинаха двамата пилоти от 12-а авиационна база в Долна Митрополия.

Те са повишени посмъртно със заповед на служебния министър на отбраната Атанас Запрянов.

Майор Петко Димитров Димитров – началник на служба „Планиране и отчитане на летателната дейност“ в отделение „Летателно-тактическа подготовка“ на военно формирование 52090 - Долна Митрополия, е повишен във военно звание „подполковник“.

Старши лейтенант Венцислав Атанасов Дункин – младши експерт III степен в

По планините в момента е облачно и тихо, на места духа слаб вятър, съобщиха от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК). По-късно във високите части се очаква да вали дъжд, който да премине в сняг.

Условията за туризъм ще са добри до обяд, посочиха от ПСС.

Според прогнозата на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) над планините облачността ще е значителна и на места ще превали слаб дъжд, по най-високите върхове на Рила и Пирин - слаб сняг. Ще духа слаб до умерен вятър в ниските части от север-североизток, а по билата от юг-югоизток. Максималната температура на височина 1200 метра около 16°, на 2000 метра - около 8°.     

  

Готовност за подписване в най-скоро време на актуализирана Пътна карта за стратегическо партньорство между България и Франция към Споразумението, подписано през 2008 година, обявиха служебният министър на външните работи Иван Кондов и посланикът на Франция Жоел Мейер, съобщиха от Министерството на външните работи (МВнР).

Събеседниците изразиха задоволство от отличните двустранни отношения, които през 2024 г. отбелязват 145 години от установяването си. Подчертано бе желанието за продължаване на активния диалог на всички нива както на двустранна основа, така и в рамките на ЕС и НАТО.

Подчертано бе интензивното взаимодействие в областта на отбраната и споделена обща визия за създаване на силна европейска отбранителна индустрия, която представлява важен фактор за гарантиране на стратегически нужди и която е от съществено значение за сигурността в Европа, се допълва в съобщен

На две четения на извънредно заседание парламентът отложи с една година влизането в сила на новия механизъм за изчисляване на таксата за битови отпадъци („замърсителят плаща“). Това стана с промени в Закона за местните данъци и такси, внесени от Николай Нанков, Теменужка Петкова и Александър Ненков от ГЕРБ-СДС. При второто гласуване поправките бяха приети анблок със 161 гласа „за“, двама – „против“ и четирима „въздържал се“.

Отменените днес текстове предвиждаха от 1 януари 2025 г. да се премине към новия механизъм за формиране на таксата за битови отпадъци за понасяне на разходите от причинителя или притежателя на отпадъците.

От 1 януари догодина при действащите текстове таксата би поскъпнала между три и десет пъти във всяка българска община, обясни миналата седмица пред медии един от вносителите – Николай Нанко

До 2000 година в село Охрид са живеели около 1000 души, днес селото наброява 350 постоянни жители и двойно повече през лятото. То се намира на двата бряга на река Ботуня, в равнина на железопътната линия от Видин към София, близо е до Бойчиновци, Монтана и Враца, до планината Пъстрина, но е тихо, спокойно, със запазена природа и хубава земеделска земя. Главната улица е три километра, а общо всички улици са 22 километра. Охрид има пет махали, много къщи с големи дворове, в които местните отглеждат зеленчуци, цветя и плодни дръвчета.

Седем къщи в селото са купени от чужденци, а повече от българи, които търсят спокойствие, чист въздух, запазена природа и красиви гледки.

От съвпадението на името на село Охрид с град Охрид в Северна Македония се случва интересна история, разказва Трифон Денков. През 1877 година от кораб на пристанището в Лом била свалена хубава камбана, изработена в Грузия. Тя била предназначена за македонския град Охрид, но хора от село Охрид били с каруци в Лом на пазар и били извикани на порта по погрешка. Било им обяснено, че са получили поръчаната от тях камбана. Те разбрали, че е станала грешка, но не казали нищо, а взели камбаната и я докарали в село Охрид. Камбаната била с тегло 80 килограма и веднага я монтирали в местната черква „Свети Димитър“. Тя била изработена от мед, сребро и по най-добрата за времето си технология. Дни по-късно от град Охрид в село Охрид пристигнали пратеници, които обяснили грешката и поискали да си вземат камбаната. Местните хора тогава ги посрещнали радушно, нагостили ги, показали им къде стои камбаната и гостите се отказали да я взимат, а подписали документ, че им я подаряват. През 2006 година в село Охрид пристигнал професор Божидар Димитров с негови колеги от град Охрид в Македония – Никола Целакоски – историк и Паско Кузман – археолог. Тримата разгледали камбаната и надписите по нея и останали впечатлени от произхода . Грузинската камбана служела вярно в храма в село Охрид до 2024 година. Тя имала чудесен звън, който се чувал не само в Охрид, но и в съседните села. По биенето хората в селото разбирали за приближаващи християнски празници, за весели събития или за смъртта на някой местен човек. През лятото на 2014 година обаче млад мъж от село Охрид, живеещ в Монтана, се самоубил и роднините му решили да го погребат в Охрид. В края на опелото в храма в Охрид клисарят на черквата започнал да бие камбаната и тя изведнъж се разцепила на два, а гласът и изчезнал. Според Трифон Денков това било знак от Бога, че не е трябвало да се опява и да се бие камбана за човек, който се е самоубил, защото така пише в Библията и това е Божията воля. Малко след това била закупена нова камбана, която работи и досега, но според Трифон Денков гласът не е същият като на старата грузинска камбана. Сега реликвата, служила вярно близо 150 години, е поставена на маса в храма в село Охрид и вярващите я разглеждат като част от историята на селото.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Неслучайно брандът „самоковски картоф“ е най-известен в България, каза Иван Капитанов на Фестивала на картофа
От МВнР изразиха категорично несъгласие с намесването на България в доставката на пратки с комуникационно оборудване за Ливан и Сирия
Шествие с реплики на исторически знамена премина през централните улици на Благоевград по повод Деня на независимостта на България
Варненци се включиха в кръводарителската акция „Аз вярвам и помагам“
Прогноза за времето на 22 Септември (Неделя) и следващите дни
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Контекст
Неслучайно брандът „самоковски картоф“ е най-известен в България, каза Иван Капитанов на Фестивала на картофа
На преден план
Патриарх Даниил направи първа копка за изграждането на нов храм в Белоградчик
На преден план
Община Кочериново отбеляза своя 50-годишен юбилей
В детайли
Росица Кирова регистрира листата на ГЕРБ-СДС във Видин
Контекст
От МВнР изразиха категорично несъгласие с намесването на България в доставката на пратки с комуникационно оборудване за Ливан и Сирия
Контекст
Шествие с реплики на исторически знамена премина през централните улици на Благоевград по повод Деня на независимостта на България
В детайли
ГЕРБ утвърди листите си с кандидатите за народни представители
Местен фокус
Участък от пътя Русе - Бяла е затворен за движение заради задимяване от пожар в сухи треви и храсти
Основна линия
Спокоен е трафикът на граничен пункт "Кулата" на изход към този час и преминаването е без изчакване
Контекст
Варненци се включиха в кръводарителската акция „Аз вярвам и помагам“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.